Choď na obsah Choď na menu
 


Ako fotografovať

 
 

Ak si kladiete otázku ako fotografovať, tak odpoveď je jednoduchá. Stačí stlačiť spúšť. Žiaľ, niekedy taký prístup prinesie sklamanie. Je to spôsobené tým, že fotografovanie nie je dívanie sa. Ak niečo zaujímavé vidíte, nestačí na to "ukázať" objektívom a stlačiť spúšť. Technika má dnes stále veľa limitov a taký prístup potom vedie ku sklamaniu. Môže sa stať, že to, čo ste chceli odfotografovať bude na obrázku malé, alebo to bude zle vidieť. Prípadne to síce bude, ale nebude to vyzerať tak, ako ste to videli.

Ako fotografovať? S kompetenciou

To všetko dáva dobrý dôvod, aby ste sa stali kompetentnými, ak chcete dobre fotografovať. Tak ako vo všetkom, čo človek robí, aj pri fotografovaní je dobré vedieť, ako na to. Ak si dáte tú námahu a prečítate si nejaké informácie na tému ako fotografovať, dozviete sa veci, ktoré vám potom uľahčia samotné snímanie.

Fotografia sa študuje niekoľko rokov na vysokej škole a ešte to chce pár rokov dennej praxe, aby sa človek stal naozaj dobrým fotografom. Predpokladám však, že nie každý z nás potrebuje dosiahnuť majstrovskú úroveň. Stačí nám, ak si pekne odfotografujeme dovolenku, blízkych, či rodinu. Aj to sú ciele fotografie. Aj keď netreba mať hneď umelecké ašpirácie, aj v amatérskej fotografii sa dá malými zmenami dosiahnuť rozdiel. Preto sú tu články o tom, ako fotografovať. Píšem ich síce s väčšími skúsenosťami, ako má začiatočník, ale podávam ich jednoducho. Tak, aby ste sa vedeli ľahko zorientovať a naučiť fotografovať.

Je dobré, ak sa o fotografovaní dozviete čo najviac, pretože najlepšie výsledky dosiahnete až v prípade, že viete pri snímaní myslieť naraz na viacero faktorov.

 • Technika – ako exponovať, "oklamať" automatiku, alebo nastaviť fotoaparát. Ako nastaviť farebnosť? Citlivosť? Aký objektív (alebo zoom) nastaviť?
 • Technológia – je vôbec možné zaznamenať to, čo chcem? Trebárs fotografovanie rýchlejšie sa pohybujúcich vecí, či ľudí v príliš tmavom prostredí sa nedarí.
 • Umenie – ako komponovať záber? Ako vystihnúť ten pravý moment kedy stlačiť spúšť fotoaparátu? Akú polohu voči objektom zaujať s fotoaparátom? Okrem znalostí tu veľa napomôže talent a skúsenosti.
 • Prax – ak poznáte ako sa váš fotoaparát správa, vytlačíte z neho lepšie fotografie. Preto treba veľa fotiť a fotky kriticky vyhodnocovať.
 • Odhad – oplatí sa toto fotiť? Neraz odhadnete, že krásne farby, či scéna na fotografii proste nevyniknú. Inokedy objavíte motív, ktorý naživo nie je zaujímavý, ale na obrázku bude fascinujúci.
 • Postprodukcia – ako fotografiu následne spracujete, upravíte, vyretušujete. Aj tu sa dá z fádneho záberu spraviť efektný kúsok.

Nechcem vás zastrašiť alebo odradiť od fotografovania. Len upozorňujem, že ak v týchto veciach budete mať aspoň trocha predstavu, vaše obrázky sa skokovo zlepšia z podpriemerných na nadpriemerné. Verte mi.

Dobre fotografovať je ľahké. Virtuozita je ťažká.

Je to podobné, ako hra na gitaru, či klavír. Ak dostanete krátku lekciu, už za pár hodín dokážete s gitarou zahrať bežnú pesničku. Tento prvý skok je rýchly. Rýchlo sa to naučíte a pomerne rýchlo sa zlepšíte až na úroveň, že môžete hrať v kapele, pre radosť… No potom sa už zlepšovanie začne zastavovať. Po pár mesiacoch cvičenia už pocítite limity. Ak chcete byť virtuóz, musíte začať tvrdo drieť za každé maličké zlepšenie. Niekoľko hodín denne, viac rokov. Potom sa dostanete medzi špičku. Tak isto je to s fotografovaním.

 • Ak nič neviete, vaše fotky budú náhodné. Niektoré sa vydaria, iné nie. Skôr budú nudné. Na pripomenutie dovolenky to stačí, ale nebude veľa tých, ktorí by túžili vaše albumy si prezrieť.
 • Ak viete základy, veľké percento fotografií bude nadpriemerných. Nespravíte hrubé chyby. Nebude to asi žiadne "umenie", ale budú to fotky technicky a obsahovo zaujímavé. Často sa vám podarí zachytiť zaujímavú chvíľu, pretože viete ako na to. Potiaľto sa môže dostať každý začiatočník. Stačí čítať tipy na tomto webe a podobných.
 • Všetko nad túto úroveň už bude len vo váš prospech a vaše fotky budú stále lepšie. No toto vylepšovanie už znamená trvalé štúdium, skúšanie, prax. To už je cesta pre tých, ktorých fotografovanie baví ako koníček.

Už samotná otázka ako fotografovať je výborná – ak si ju kladiete je to signál, že asi chcete rozmýšľať o tom, ako budete nejakú scénu, záber, alebo motív fotografovať. Práve to, že uvažujete ako na to je najlepšia cesta, ako dosiahnuť vo fotografovaní úspech. Ak sa snažíte dosiahnuť čo najlepšie výsledky, môžu vám prísť vhod niektoré tipy. Nájdete tu napríklad konkrétne postupy ako fotiť deti, zvieratá, nočnú či reklamnú fotografiu. Môže vám prísť vhod, ak si zopakujete zásady správnej kompozície, tipy, ako pracovať so svetlom.

Užitočné vám môžu byť aj články, ktoré vám pomôžu odhaliť príčiny, prečo sú niektoré fotky zlé a čo sa s tým dá robiť. Napríklad ak je fotka príliš tmavá, svetlá alebo neostrá.

Takže ako je to s fotografovaním?

Fotografovanie je celkom jednoduché. Fotografovanie je veľmi náročné. Kde je pravda? V našich očakávaniach a nárokoch. Práve tam začína aj končí rozdiel medzi dobrou a zlou fotografiou.

 • Možno sú vaše nároky vysoké. Vyznáte sa, očakávate výbornú technickú kvalitu, perfektnú kompozíciu, vhodne volený moment. Cítite sa byť tým pravým fotografom, ktorý "to vie", ktorý "sa vyzná". Vaše fotky sú naozaj slušné. Vždy máte na nich čo zlepšovať. Pracovať na sebe.
 • No možno nemáte "fotografické" nároky. Možno neviete fotiť, neviete čo je kompozícia a zlú fotku rozoznáte, len ak pre fľaky, tmavý, alebo príliš svetlý obraz už nevidieť, čo je na fotke. No máte na fotky nároky osobné. Mala by pripomenúť chvíle, ako sme vyzerali, čo sme robili. Nemusíte pracovať na svojom zlepšení. Ale verte, že ak sa začítate do rád, ktoré tu píšem, začnete sa zlepšovať – vaše fotky budú lepšie. Možno nie "umelecky". Ale bude na nich vidieť práve to, čo na fotografii malo byť.

Amatér, ktorý nevie veľmi fotiť má pred sebou často úlohu najťažšiu – ako odfotiť deti. Inokedy chce odfotiť ohňostroj, alebo si cvaknúť svojho obľúbeného speváka na koncerte.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.